Špaletová a kastlová okna

Postele vyráběné (nejen) na míru

Jejich existence není pravda žádnou novinkou, ovšem nejmodernější technologie zdokonalila jejich vlastnosti a design do takových měřítek, že se z nich staly přední konkurenti veškerých výplní otvorů, včetně těch plastových.

Špaletová a kastlová okna

Špaletová okna jsou typická tím, že mají křídla na vnější i vnitřní straně, nezávisle na sobě otevíraná, přičemž se mezi nimi nachází dřevěná část nazývající se špaleta. Materiál, který je použit na výrobu takovýchto oken je tvořen výhradně kvalitním dřevem, jako je masiv smrk, borovice, dub nebo buk. K vidění jsou například ve starších usedlostech a na historických budovách, kdy dotváří charakteristický a nezamněnitelný vzhled těchto staveb. Právě z toho důvodu jsme se doposud při jejich výměně museli potýkat s místními úřady a památkáří, jejichž cílem je tento tradiční vzhled stavbám ponechat. Podobným neshodám už je ale díky špaletovým oknům konec. Teď už si totiž můžete původní okna renovovat, nechat vyrobit jejich repliky a nebo si navrhnout úplně nový design de vašich preferencí a představ.

Kastlová okna jsou takový typ špaletových oken, kdy dochází k jejch osazení ve společné dřevěné zárubni, přičemž se celé okno vsazuje jako celek.

Výhody špaletových oken

Výhod špaletových oken 21. století je nespočetně. V první řadě jde o nižší tepelnou ztrátu, kdy se celkový prostup tepla při použití izolačních dvouskel drží na svělé hodnotě Uw=0,9. Převrat v jejich historii nastává také v případě zvukové izolace. Okna poskytují nadstandardní útlum zvuku ve výši 46dB. Vzhledem k tomu, že špaletová okna jsou dostatečně široká, zabraňují zároveň jakémukoliv zamrznutí.

Při zaměření na estetickou stránku jsou potěšením pro oči okrasná kování a dekoratviní kličky, jejichž nabídka je v případě špaletových oken opravdu široká. Dámy jistě ocení také možnost pěstování pokojových rostlin na špaletě mezi okny.

A nakonec životnost oken. Ta se při pravidelné údržbě, kterou se myslí očištění oken speciálnímí přípravky alespoň 2x ročně, pohybuje až okolo 100 let.

Nahlédněte do naší ukázky prací

VÍCE O OKNECH