Zahradní set

Příjemné posezení na zahradě

Je léto, léto, kdy je příjemné sednou si na zahradě. Ať už s knihou nebo s hosty nebo jen tak, aby člověk chvíli seděl na sluníčku a účinným relaxem se zbavil stresu. Ptáci štěbetají, příroda kolem je v plném květu, kdo by seděl doma, že. V životě je důležité vždy chvíli vypnout, jen zavřít oči a zamyslet se, zasnít se, a když se den skutečně vydaří, tak i bezstarostně usnout. Probudit se pohlazením svého bližního, který nesE v ruce vonící kávu, praví – jak jsme se vybucali?

Který typ zahradního nábytku?

Ale aby mohla nastat taková idylická chvilka, musí být na zahradě skutečně kvalitní zahradní židle nebo lavice. Čeho se můžete v nabídkách obchodů a truhlářství dočkat?

  1. Zahradní nábytek z exotických dřevin – exotické dřeviny jsou odolnější vůči klimatickým podmínkám. K dostání je většinou odolný zahradní nábytek ze sibiřské nebo severské borovice. Tvrdost a odolnost tohoto dřeva je skutečně nadstandardní. Dřevo ze stromu meranti a teaku je pověstné tím, že vydrží nejen celou sezónu, ale i zimní období. A to prakticky bez následků. Jedinou „vadou“ těchto dřevin je získání stříbro-šedého nádechu po delším vystavení klimatických podmínek. Tomu lze předcházet občasným nátěrem nábytku teakovým olejem. Ale na druhou stranu, stříbro-šedý odstín není nikterak odpuzující. Naopak. Dodává nábytku nové a velmi zajímavé kouzlo.
  2. Zahradní nábytek z domácích dřevin – domácí dřeviny nejsou natolik odolné. Je potřeba se o ně daleko více starat. Je vhodné je ukrývat před deštěm. Pokud by nábytek zůstal na zahradě přes zimu, zničil by se. A i u zahradního nábytku z domácích dřevin jsou rozdíly. Platí, že čím tvrdší dřevo, tím vyšší odolnost a životnost. Smrk a borovice patří mezi měkké dřevo. Tvrdé dřevo je pak z buku a dubu. Dřevo je potřeba impregnovat a po impregnaci ošetřit vodorozpustným lakem, voskem anebo oleji.
  3. Zahradní nábytek z hliníku a umělého ratanu – přírodní ratan je sice příjemný na pohled, ale jeho životnost je velmi malá. Po několika deštivých dnech vykazuje známky únavy materiálu a po jedné sezóně je vlastně na vyhození. Pokud ovšem nábytek z přírodního ratanu několikrát denně neuklidíte do suché a větrané místnosti. Proto je velmi oblíbený umělý ratan. Vyrobený z polyetylenu vydrží skutečně všechno. V kombinaci s hliníkem se pak jedná o velmi solidní a oblíbený zahradní nábytek.
  4. Plastový zahradní nábytek – plastový zahradní nábytek je skladný, lehký a hlavně levný. Příliš nesnese přímé slunce. Když uhodí mrazy, plast křehne. Je také potřeba si dát pozor na váhu člověka, protože plastová židle se může pod přílišným náporem zlomit. Dražší varianty jsou pak vyrobeny z ušlechtilejších plastů v kombinaci s hliníkem a jsou tedy pevnější.
  5. Beton, litina, nerez a ocel – odolnost, dlouhá životnost a snadná údržba. Samozřejmě, dřevo je dřevo. Na pohled mnohem přitažlivější a i na sezení příjemnější.

VÍCE O ZAHRADNÍM NÁBYTKU