Jídelní set

A dobrou chuť, pokud zrovna obědváte!

Před nákupem nového jídelního stolu a židlí je potřeba se na chvíli zastavit a zamyslet se. Výběr není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Musíte počítat s umístěním, s barvou nebo odstínem dřeva. Musíte si propočítat kolik míst je u stolu potřeba, aby se sešla celá rodina. Je potřeba propočítat si, aby se při odsunutí židle nebouralo do zdi. Je toho skutečně hodně. A nakoupit jen tak, bez uvážení, toho byste mohli pořádně litovat.

Typy jídelních stolů

Každá domácnost si žádá něčeho jiného. Pokud je váš domov zařízen po staru, s trámy, s krbem, s bohatě vyřezávaným nábytkem, jistě byste si neměli vybrat moderní typ jídelního stolu. Bylo by to jako rána do nosu. Proto je potřeba přemýšlet v širších souvislostech. Hodí se stůl k nábytku? Nerve se příliš agresivně o pozornost s odstínem stěny? Pasuje nový stůl do tzv. ducha domácnosti? Projděme si základní typy jídelních stolů.

  1. Kulatý jídelní stůl – v poslední době se kulatému jídelnímu stolu dostává zasloužené pozornosti. Důvod je nasnadě. Každý z hodujících má stejně místa. Nikdo není nijak upřednostněn. Nikdo nesedí v čele stolu, protože u kulatého stolu je dost těžké vybrat, kde to čelo vůbec je. Kulatý jídelní stůl je útulnější. Dalo by se říci, že doslova harmonizuje prostředí. Návštěvníci nebo rodina se u stolu cítí uvolněněji. Klidněji.
  2. Klasický stůl – u takového stolu budete řešit převážně velikost a odstín dřeva. Je nutné pamatovat na zásadu – jedno dřevo a dvě barvy v místnosti. Pokud byste měli stůl z bukového dřeva, obložení ze smrku a každou stěnu vymalovanou jinou barvou, vypadalo by to jako v cirkusu. U klasického stolu musíte přemýšlet nad tím, zda nebude překážet běžnému provozu domácnosti, zda se ke stolu vejdete všichni. A to včetně svátků, kdy lze očekávat návštěvu.
  3. Rozkládací stůl – praktická pomoc, pokud čekáte hosty. Zdánlivě malý stůl lze rozšířit tak, že přibude až šest dalších míst. A přitom se jedná o solidní práci, která vám ušetří spoustu vrásek.
  4. Moderní stůl – pokud vzýváte moderní domácnost, kde má vše své místo a smysl, vyberete si jistě i moderní stůl. Nápaditost, jinakost, a dá se až říct erotičnost jídelního stolu převlečeného do moderního hábitu.
  5. Rohový stůl – používaný převážně v panelových domech. Jeho výhoda je jasná – ušetří spoustu místa. A to obzvláště, je-li v bytě v kombinaci s rohovou lavicí.

Před nákupem

Před nákupem je vždycky nejlepší vše vyzkoušet. Sedněte si ke stolu. Vyzkoušejte, jestli je židle pohodlná, jestli je snadné od stolu vstát. Zvládnete-li posunout židli jednou rukou. A tak podobně. Protože bez vyzkoušení můžete dojít posléze ke zjištění, že vám spousta věcí vadí. A že nejste s nakoupenou jídelní sestavou spokojeni.

VÍCE O JÍDELNÍCH STOLECH